Sport

Najpopularniejsze sporty walki – 5 przykładów

Sporty walki zwiększają poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie oraz oczywiście tężyznę fizyczną. Zdecydowanie warto je trenować. Pojawia się jednak pytanie: Na którą dyscyplinę sportową się zdecydować?

W tym tekście przedstawiamy najpopularniejsze sporty walki.

1. Boks

Boks to sport walki, który w dzisiejszych czasach jest w stanie rozpoznać właściwie każdy. W końcu transmisje tej dyscypliny pojawiają się w polskiej telewizji od dziesięcioleci. A poza tym w ciągu ostatnich dekad nasz kraj wydał dwóch rozpoznawalnych na całym świecie zawodników.

Zasady boksu są wyjątkowo proste, ale też odrobinę ograniczające. Mianowicie, wolno atakować tylko i wyłącznie za pomocą rąk – a konkretnie uderzeń ubranych w charakterystyczne rękawice pięści.

2. Karate

Jako najpopularniejsze sporty walki można określić różne style karate. Tak. Bo karate to cała gama technik. Nauczanych przez różnych mistrzów w obrębie rozmaitych szkół.

Poszczególne style się od siebie różnią, ale jednak jedną cechę mają podobną. Słowo to pochodzi z japońskiego i rozwija się je następująco:

„Kara” to „pusta”, a „te” to „ręka”. Dyscyplina więc sprowadza się do ataków bez użycia broni.

Tutaj jednak możemy korzystać nie tylko z rąk. Na większość stylów karate składają się również kopnięcia i odrobinę rzadziej chwyty.

3. Kickboxing

W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to boks z przyzwoleniem na używanie nóg. Prawda jest jednak o wiele bardziej skomplikowana.

Kickboxerzy używają innych rękawic, innych technik i nawet odrobinę inaczej trzymają gardę.

Na swój sposób kickboxing można nazwać bardziej praktycznym karate. Nie znajdziemy tutaj bowiem sztuki dla sztuki (kopnięć z pełnego obrotu czy kata).

Warto też zwrócić uwagę na to, że tak naprawdę nie ma jednego kickboxingu. Wyróżnia się między innymi jego odmianę tajską. Francuzi z kolei mają lekko już dziś zapomniane savate.

4. Zapasy

Kiedyś zdecydowanie najpopularniejszy sport walki Europy. W końcu odmiana zapasów była uprawiana w starożytności.

Boks skupia się na uderzeniu pięści. Zapasy natomiast, w większości swoich odmian, sprowadzają się do przewrócenia i unieruchomienia przeciwnika.

W dzisiejszych czasach tak naprawdę zapasy w swojej klasycznej formie są dyscypliną uprawianą wyłącznie na halach.

Sporą rozpoznawalnością cieszy się natomiast Wrestling – odmiana parasportowa, tak naprawdę skoncentrowana na fabule i elementach wizualnych.

5. Judo

Kolejny sport walki, który przywędrował do nas z Dalekiego Wschodu. Konkretnie został opracowany na podstawie rozmaitych technik japońskich i zaczął zdobywać popularność na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku.

Judo ponownie wywraca wszystko do góry nogami. Tutaj z kolei praktycznie nie ma uderzeń. Sport jest bardzo mocno defensywny i neguje potrzebę atakowania jako takiego.

W technikach judo wykorzystujemy natomiast siłę przeciwnika. Kiedy on na nas naciera, wykonujemy chwyty i dźwignie. Te ruchy mają sprawić, że napastnik zostanie wytrącony z równowagi i ostatecznie zniechęci się do walki.

Interesujesz się sportami walki? Zajrzyj tutaj: https://ringxf.pl/.

Leave a Comment

You may also like