Sport

Jak powstało MMA?

MMA, z angielskiego mixed martial art, skupia wokół siebie szerokie grono fanów i miłośników. Ta dyscyplina sportu zapewnia zawodnikom wiele swobody – walczą oni w różnych technikach, ale daje również widowni zgromadzonej wokół ringu wspaniałe widowisko. Walki MMA są chętnie oglądane i transmitowane w telewizji oraz Internecie, ale nie każdy zna ich historię. Jak wyglądały, zanim trafiły na duże ekrany? Z czego się wywodzą? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Z Aten na współczesny ring? MMA kontra grecki pankracjon

Pankration jest najstarszą sportową dyscypliną, która w pewien sposób przypomina współczesne MMA. Wywodzi się on ze starożytnej Grecji, a dokładniej z igrzysk ateńskich, na których zagościła po raz pierwszy w 648 roku p.n.e. Było to swoiste połączenie boksu oraz zapasów, a pokonany zawodnik podnosił rękę na znak poddania się. Kroniki historyczne mówią, iż zdecydowana większość walk kończyła się właśnie w taki sposób, a śmierć na ringu występowała naprawdę rzadko. W zawodach brał udział m.in. Dioksippos, przyjaciel Aleksandra Macedońskiego. Na skutek zniesienia przez cesarza Teodozjusza I w 393 roku n.e. organizacji igrzysk olimpijskich, pankration stopniowo został zapomniany, ale w 1999 znów ożył. Stało się to za sprawą założonej w Grecji Międzynarodowej Federacji Pankrationu (International Federation of Pankration, IFPa).

Brazylia i vale tudo jako inspiracja dla MMA?

Vale tudo to dyscyplina sportowa, którą nazywane są organizowane w Brazylii od lat 20. XX wieku zawody w walce wręcz. Przyjmuje się, że to właśnie dzięki vale tudo zawody MMA mają taką postać jak dzisiaj. Brazylijskie walki miały bardzo ograniczone zasady i generalnie każdy z zawodników mógł walczyć w taki sposób, jaki uznawał za najbardziej słuszny i skuteczny. Ograniczenia w tym zakresie istniały, ale nie przeszkadzały w tym, aby praktykować ulubione metody walki. Vale tudo było uprawniane bez rękawiczek, a kategorie wagowe czy rundy oraz ograniczenia czasowe praktycznie nie istniały. Oprócz Brazylii, zawody tego rodzaju były organizowane również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku czy też Japonii. Co ciekawe, odbywały się również w Europie.

Zobacz także: https://mkpkotwica.kolobrzeg.pl/

MMA – pierwsze kroki do popularności

Walki MMA, jakie znamy, współcześnie zaczęły się rozwijać w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, gdy w Stanach Zjednoczonych podjęto organizację pierwszego turnieju The Ultimate Fighting Championship. Słynna inauguracja miała miejsce 12 listopada 1993 w Denver w stanie Kolorado. Co ciekawe, również w 1993 roku doszło do pierwszego nazwania sportu jako MMA – mixed martial arts. Zwrot ten został zapisany przez dziennikarza Howarda Rosenberga 15 listopada 1993 w gazecie Los Angeles Times. Do popularyzacji sportu przyczyniło się również założenie w Japonii organizacji takich jak Shooto i Pancrase. Prawdziwie wielką popularność MMA zdobyło dzięki kontraktom ze stacjami telewizyjnymi, które transmitowały wydarzenia sportowe organizowane w USA. Obecnie MMA jest znane na całym świecie, a turnieje skupiają rzesze wiernych fanów, którzy kibicują zawodnikom w różnych kategoriach wagowych – od atomowej (48 kg) po superciężką (120 kg). 

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Leave a Comment

You may also like