Zdrowie i uroda

Badanie USG – czym jest i jaką rolę odgrywa?

Badanie USG – czym jest i na czym polega?

Badanie ultrasonograficzne, nazywane również badaniem USG należy do najnowocześniejszych technik leczenia. Jest to bezinwazyjny zabieg, pozwalający na monitorowanie stanu narządów wewnętrznych, poszczególnych układów, a także rozwijającego się płodu. Pozwala on na wczesne wykrycie zmian patologicznych w organizmie, wliczając w to zmiany nowotworowe. Badanie USG opiera się w dużej mierze na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które wnikają do wnętrza ciała, odbijając się od organów. Odbite fale dźwiękowe przetwarzane są na obraz, przy pomocy specjalnej głowicy urządzenia ultrasonograficznego. Wczesne wykrycie zmian chorobowych odgrywa kluczową rolę w całym procesie leczenia, pozwalając na rozpoznanie choroby, a co za tym idzie podjęcie odpowiednich metod działania. 

Najpopularniejsze rodzaje badań USG

Badanie ultrasonografem sprawdzi się w wielu przypadkach, jednak największą popularnością cieszą się:

  • USG tarczycy
  • USG narządów ruchu, a w szczególności mięśni, na przykład mięśni brzucha, pochewek ścięgnistych, powięzi, a także stawu skokowego, stawu ramiennego, stawu kolanowego, stawu łokciowego czy ścięgna Achillesa
  • USG wykonywane podczas ciąży

Badanie rezonansem magnetycznym – innowacyjne metody w medycynie

Kolejną innowacyjna metodą wykrywania zmian patologicznych w organizmie jest badanie rezonansem magnetycznym. Wyróżnia się ona szerokim zastosowaniem w medycynie, począwszy do przeprowadzania badań mózgu, przez kręgosłup, kości, stawy, a skończywszy na innych narządach wewnętrznych, takich jak żołądek czy wątroba. Najczęściej jednak wykorzystywany jest do diagnozowania chorób układu nerwowego, a w szczególności wad wrodzonych, guza mózgu, zmian zapalnych tkanki mózgowej, zmian demielinizacyjnych, a nawet zmian naczyniowych mózgu. Badanie rezonansem magnetycznym, nazywane również badaniem MRI, opiera się w głównej mierze na wytworzeniu pola magnetycznego o dużym natężeniu. Powstałe w wyniku badania fale natomiast, odbierane przez aparat, który przetwarza je na widoczny na monitorze komputera obraz. 

Najwyższej jakości badanie USG Warszawa? Tylko w REXMEDICA!

Jeśli już wiesz, na czym polegają badanie USG, a także badania rezonansem magnetycznym, pora przejść do kolejnej kwestii. Szukasz miejsca, gdzie możesz wykonać badanie USG? W takim razie, nie mogłeś trafić lepiej. Rex Medica to profesjonalne Centrum Diagnostyki Obrazowej, łączące wieloletnie doświadczenie z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Klinika oferuje najwyższej jakości badania rezonansem magnetycznym na terenie Warszawy. Gwarantuje nie tylko skuteczny zabieg, ale również indywidualne podejście do każdego z klientów, które zapewnia powodzenie badania USG. Zakład Rex Medica wyposażony jest w najnowocześniejsze urządzenia, a także dysponuje odpowiednio wykwalifikowaną kadrą ekspertów, którzy ciągle poszerzają własne kompetencje. Wybierając Rex Medica, wybierasz najwyższą jakość skutecznego badania USG, a także bezpieczeństwo oraz profesjonalną obsługę. 

Leave a Comment

You may also like