Sport

Zawody w chodziarstwie – jak się do nich przygotować?

Chodziarstwo to bardzo wymagający sport, który polega na pokonaniu całej wyznaczonej trasy chodem. Chód sportowy to konkurencja lekkoatletyczna rozgrywana na bieżni stadionu lub na ulicy. Obecnie najpopularniejsze dystanse dla mężczyzn to odpowiednio 5, 20 i 50 km, a dla kobiet 3 i 20 km. A na czym dokładnie polegają zawody w chodziarstwie i jak się do nich przygotować?

Chód sportowy podstawowe zasady

W chodzie sportowym trzeba przestrzegać podstawowych zasad, ponieważ w innym wypadku w trakcie zawodów można otrzymać kary w postaci żółtej i czerwonej kartki, żółtego lizaka z symbolem błędu, a nawet dyskwalifikacji. Prawidłowo wykonany chód powinien charakteryzować się ciągłym kontaktem stóp z podłożem, co oznacza, że zawsze jedna ze stóp musi mieć styczność z ziemią. Dodatkowo wymagany jest brak wyprostu w stawie kolanowym, przechodzenie przez całą powierzchnię stopy oraz pochylenie głowy i tułowia. W efekcie stosując się do tych wskazówek, chodziarz uniknie sytuacji, w której chód zamieni się w bieg i będzie mógł bez przeszkód przejść całą trasę.

Jak przygotować się do zawodów w chodziarstwie?

Trening chodu sportowego warto rozpocząć od nauczenia się prawidłowej pozycji ciała oraz prawidłowego stawiania stóp na podłożu. Dopiero po opanowaniu tych podstaw, można zacząć pracować nad szybkością chodu. Podstawą dobrego przygotowania będzie zaplanowanie regularnych treningów, które powinny odbywać się co najmniej 3-5 razy w tygodniu. Wszystkie ćwiczenia trzeba wykonywać w obuwiu specjalnie zaprojektowanym dla chodziarzy oraz w wygodnym sportowym stroju. Jeśli sportowiec nie chce nabawić się kontuzji lub przetrenować przed zawodami, to warto skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora, który pokieruje treningami i pomoże osiągnąć szczytową formę.

Ćwiczenia na prawidłowy chód – przykłady

W chodziarstwie kluczowa jest postawa ciała oraz sposób, w jaki sportowiec kładzie stopę na podłożu, a następnie ją odrywa. Dlatego osoby uprawiające ten sport, muszą wykonywać ćwiczenia, które zwiększą zakresu ruchomości stawu kolanowego i biodrowego oraz wybranych mięśni kończyn dolnych. Popularne ćwiczenia dla chodziarzy to na przykład:

  • przyciąganie ugiętej nogi do klatki piersiowej w pozycji leżącej, podczas gdy druga noga jest wyprostowana
  • skłony w pozycji siedzącej wykonywane przy wyprostowanych nogach
  • przetaczanie stopy w kierunku z pięty na palce

W trakcie treningów nie bez znaczenia będzie również zwiększenie wydolności tlenowej oraz ćwiczenie chodu z przyspieszeniem na krótkich odcinkach. Poza tym sportowiec powinien również cały czas pracować nad koordynacją ruchową tak, aby doskonale panować nad każdym wykonywanym ruchem.

Powszechnie uważa się, że przygotowanie do zawodów w chodziarstwie może być trudniejsze niż przygotowanie do zawodów biegowych. Wynika to ze specyfiki tego sportu, który wymaga, aby sportowiec miał dużą świadomość własnego ciała i bezbłędnie opanował technikę chodu. W chodziarstwie bardzo ważne jest również nastawienie psychiczne i opanowanie oraz wytrwałość w dążeniu do celu, a organizm chodziarza musi być dobrze przygotowany do dużego wysiłku.

Najlepsze firmy bukmacherskie w Polsce dają możliwość obstawiania tego typu zawodów.

W Polsce można korzystać, tylko z firm bukmacherskich legalnie działających w naszym kraju tj. posiadających, wydane przez Ministerstwo Finansów, zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć Internet. Uczestnictwo w nielegalnych zakładach sportowych powiązane jest z konsekwencjami narażenia się na wysokie kary pieniężne oraz odpowiedzialność karną.

Leave a Comment

You may also like