Sport

Jak wymienić łańcuch w rowerze? Kilka wskazówek

Kiedy pojawia się konieczność wymiany łańcucha na nowy, niektórzy wpadają w panikę, bo nie mają pojęcia, jak się za to zabrać. Naprawa tego elementu należy do trudnych zadań. Jednak jest to czynność, którą można wykonać samodzielnie. Dzięki poniższym wskazówkom być może stanie się to nieco łatwiejsze, a już na pewno będzie bardziej zrozumiałe.

Wymiana łańcucha w rowerze – kiedy to zrobić?

Są czynności, które zdarza nam się odkładać na później. Są jednak sytuacje, w których nie ma miejsca na takie zachowanie. Tak jest w przypadku rozciągniętego łańcucha. To wystarczający powód, aby go jak najszybciej wymienić. Oczywiście można tego nie robić, ale wówczas jazda rowerem nie będzie możliwa. Jak sprawdzić, czy wymiana łańcucha w rowerze jest już konieczna? Należy pamiętać, że jedno ogniwo ma 1,27 cm. Jeśli więc łańcuch ma 10 ogniw, to ma długość 10,27 cm. Wystarczy, że stary łańcuch będzie odstawał od nowego o 1%, a jego wymiana będzie już konieczna. W takim razie co ile km powinno się wymieniać łańcuch na nowy? Wymiana łańcucha powinna odbywać się co 700 km.

Wymiana łańcucha – jak powinna przebiegać ta czynność?

Skoro już wiadomo, że trzeba wykonać tę czynność, to w takim razie jak zmierzyć łańcuch rowerowy? Należy przede wszystkim zdjąć stary łańcuch przy użyciu skuwacza, a następnie przyrównać go do nowego. Ważne jest, aby policzyć ogniwa w starym łańcuchu i skrócić nowy w taki sposób, aby ta liczba ogniw się zgadzała, czyli była identyczna. Łańcuch należy nałożyć na przerzutkę i przełożyć przez ramę. W ogniwo trzeba włożyć pin i wcisnąć go do środka przy użyciu skuwacza, zostawiając główkę około 0,2 mm.

Tak właśnie powinna przebiegać wymiana łańcucha. Na koniec warto go jeszcze posmarować smarem. Odpowiednia oliwka będzie zabezpieczała łańcuch przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i przedwczesnym zużyciem. Czynność ta zajmuje chwilę, jest bardzo prosta do wykonania, a gwarantuje bezpieczeństwo i lepszą jakość jazdy.

Wiedząc już, kiedy wymienić łańcuch w rowerze, nie pozostaje nic innego, jak sprawdzić, czy łańcuch w naszym jednośladzie nie wymaga właśnie takiej interwencji. Jeśli ktoś dużo jeździ, być może jest to ostatni moment na wykonanie tej czynności. Tym bardziej skoro wiadomo już, jak wymienić łańcuch w rowerze warto się za to zabrać. Rower zawsze powinien być sprawny i bezpieczny. Jednak zanim to nastąpi, trzeba przeprowadzić solidny przegląd tego elementu.

Zobacz jak szybko wymienić łańcuch w rowerze: https://antymateria.com/wymienic-lancuch-rowerze/

Leave a Comment

You may also like