Sport

Co daje chodzenie po górach?

Sport nie musi być wcale takim zupełnie typowym i obciążającym fizycznie wysiłkiem. Jeżeli czujesz, że klasyczne bieganie bądź jazda na rowerze po prostu nie są dla ciebie, zajmij się czymś innym – chociażby chodzeniem po górach, czyli typowo przyjemną aktywnością. Ta forma ruchu pozwoli ci być w stałym kontakcie z naturą, a przy okazji umożliwi spalenie kalorii i popracowanie nad własną kondycją i wytrzymałością. Dodatkowa zaleta jest taka, że przy pomocy regularnych wędrówek wypracujesz sobie sporą siłę psychiczną. A ona przyda ci się akurat na co dzień. Staniesz się bardziej wytrwały i będziesz w stanie robić więcej, by osiągać założone wcześniej cele.

Góry są świetną formą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Otoczony pięknymi górskimi krajobrazami poczuje się fantastycznie. Takie wędrówki, które odbywają się w atrakcyjnych lokacjach, mają zbawienny wpływ na cały organizm. Co ciekawe – są korzystne i dla zdrowia fizycznego, i dla zdrowia psychicznego, a dla tego drugiego nawet bardziej. Turystyka górska cieszy się zresztą coraz większą popularnością. A czegoś musi to wynikać. Jeszcze do niedawna Polacy najchętniej ruszali na wakacje do zatłoczonych miejscowości nadmorskich, podczas gdy dziś równie często odwiedzają Tatry, Bieszczady bądź Karpaty i bardzo to sobie chwalą. Góry zadbają o twoje zdrowie. Może uznasz to za banał, ale tak jest, że im więcej obcujesz z naturą, tym lepiej działa twój organizm. A skoro zaczynasz też przy okazji się ruszać, ten wpływ jest jeszcze bardziej wyrazisty. Czujesz, że twój organizm lepiej funkcjonuje. Musisz utrzymać go bowiem w dobrej kondycji, jeżeli chcesz być zdrowy.

Chodzenie po górach może być też dla siebie sposobem na zadbanie o prawidłową masę ciała. Jeżeli cierpisz na sporą nadwagę lub otyłość, zapewne z powodu nadmiaru kilogramów wielu dyscyplin sportowych nie jesteś w stanie uprawiać. Nie możesz biegać, bo nie masz do tego odpowiedniej kondycji. Prawdopodobnie nie chcesz też ćwiczyć na siłowni, bo wstydzisz się tam pokazywać i nastawiać się na rywalizację ze smukłymi kobietami i muskularnymi mężczyznami. A góry są dobre dla każdego. Nawet z fatalną kondycją i sporą otyłością będziesz w stanie wejść na Kopę Biskupią. Możesz też wybierać takie szczyty, na które da się wjechać, by potem wyłącznie z nich schodzić. W samych Tatrach jest ich całe mnóstwo. W taki oto prosty sposób możesz zatem zdobyć zarówno Gubałówkę, jak i przepiękny Kasprowy Wierch. A z czasem, gdy twoja kondycja zacznie się polepszać, będziesz częściej wchodzić na szczyty niżeli na nie wjeżdżać.

Leave a Comment

You may also like