Zagranica

Wyprawa życia do Nowej Zelandii

Miłośników podróży i odkrywania najdalszych zakątków świata powinna zainteresować Nowa Zelandia. Jest to państwo wyspiarskie położone na Oceanie Spokojnym, o ponad połowę mniejsze od Polski. Liczy niecałe pięć milionów mieszkańców, którzy w większości są chrześcijanami. Mieszak tam też około 6 tysięcy Polaków. Głową państwa jest królowa Elżbieta II.

Mimo tego, że to bardzo odległy i wydaje się nam egzotyczny kraj, to jednak wiele tam się działo dobrego i postępowego na skalę światową. To w Nowej Zelandii po raz pierwszy na świecie pod koniec dziewiętnastego wieku dopuszczono kobiety do wyborów parlamentarnych. Nowa Zelandia też jako pierwsza na świecie wprowadziła ośmiogodzinny dzień pracy.

W skład Nowej Zelandii wchodzą dwie duże wyspy. Jest to Wyspa Południowa i Wyspa Północna, oraz wiele mniejszych wysepek. Spędzenie urlopu na antypodach, w najodleglejszym od Polski państwie świata na pewno będzie wielką, życiową przygodą.
Nową Zelandię od sąsiednich kontynentów dzieli duża odległość. Do najbliżej położonej od niej Australii jest 1600 kilometrów. Nowa Zelandia od północy na południe rozciąga się na 1500 kilometrach. A od wschodu na zachód na 200 kilometrach. Powierzchnia kraju jest zróżnicowana. Są tam góry, wyżyny i równiny.

Co można zobaczyć w tym egzotycznym dla nas kraju ?

Spędzając urlop w Nowej Zelandii można zobaczyć takie gatunki roślin, których poza tym krajem nie ma nigdzie na świecie. Jak też gejzery. Są to gorące źródła, które raptownie wyrzucają w powietrze słup wrzącej wody i pary wodnej. Są one rzadkim zjawiskiem na skalę światową. Występują tylko w sześciu miejscach na świecie.

Nowa Zelandia, to najbardziej zróżnicowane państwo Oceanii. Pełne krystalicznych jezior, pięknych i niezliczonych wodospadów, ośnieżonych szczytów gór. Zachwycają również niesamowite i niespotykane czarne plaże, które znajdują się na zachodnim wybrzeżu Nowej Zelandii. Do największych atrakcji turystycznych należy też malownicze miasteczko Wanaka. Liczące 8, 5 tysiąca mieszkańców i zajmujące teren około 29 kilometrów kwadratowych. Położone w dolinie i otoczone ośnieżonymi górskimi szczytami. Warto też zobaczyć okolice miasteczka Arrowtown położonego w południowo-zachodniej części Wyspy Południowej. Miasteczko niewielkie, gdyż liczące tylko 2, 5 tysiąca mieszkańców, otoczone górami i bardzo klimatyczne. Godne polecenia jest również Milford Sound. Jest to zatoka na Wyspie Południowej. Stanowi jedną z atrakcji Nowej Zelandii, ponieważ występuje tam unikalna flora i fauna. Charakterystycznym miejscem zatoki jest góra Mitre Peak. Wysoka na 1700 metrów. Stanowi ona jeden z najczęściej fotografowany miejsc w Nowej Zelandii. Wszystkie tereny zatoki, a więc lasy, góry i równiny wchodzą w skład parku narodowego. Odwiedzając to miejsce turyści muszą być przygotowania na deszcz, ponieważ jest to jedno z najbardziej deszczowych miejsc na kuli ziemskiej.

Leave a Comment

You may also like