Zagranica

Wenecja – królowa Adriatyku

Miasto zakochanych, gondoli i mostów – to właśnie Wenecja. W czasach średniowiecza była jednym najważniejszych portów Morza Śródziemnego, który charakteryzował się rozwiniętą siecią kontaktów handlowych. Kwitł tutaj import towarów różnego rodzaju: jedwabiu, przypraw a nawet pszenicy. Obecnie Wenecja jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów mimo, że wycieczka do tego miasta wcale nie należy do najtańszych.

Jak dojechać do Wenecji?

Jedną z możliwości dojazdu do Wenecji jest droga krajowa nr 11 z Mestre. Jednak po samej Wenecji nie ma możliwości poruszania się samochodem. Stały ląd z laguną łączy most Ponte della Libertà, który ma prawie cztery kilometry. Tuż za nim należy zostawić samochód na parkingu przy Piazzale Roma. Można zostawić auto na parkingu Fusina, skąd można przetransportować się na bulwar Zattere tramwajem wodnym. Do Wenecji można również dostać się drogą wodną. Wielu przewoźników oferuje rejsy statkiem lub katamaranem z chociażby Chorwacji.

Komunikacja miejsca

Z racji, że starsza część miasta położona jest na 118 wyspach połączonych aż 400 mostami i poprzecinana 150 kanałami, po lagunie możemy przemieszczać się pieszo, malowniczymi, wąskimi uliczkami i uroczymi mostami. Bardzo popularne są tramwaje wodne, a szczególnie linia nr 1, ponieważ jako nieliczna zatrzymuje się na każdym przystanku wzdłuż Canale Grande. Będąc w Wenecji koniecznie trzeba przepłynąć się gondolą.

Co warto zobaczyć w Wenecji?

Najbardziej charakterystycznym miejscem w Wenecji jest Plac św. Marka z umiejscowioną na nim bazyliką św. Marka oraz pałacem Dożów. Na uwagę zasługuje również 99-metrowa dzwonnica, z której można podziwiać widok na miasto. Będąc w Wenecji koniecznie należy odwiedzić najstarszą włoską kawiarnię – Caffè Florian, która datowana jest na 1720 r. Było to miejsce odwiedzane przez Antonio Vivaldiego, George Byrona czy Johanna Wolfganga Goethego. Nie zabrakło tutaj również klimatycznych miejsc jak Kościół św. Zachariasza, Arsenał chętnie odwiedzany, najstarszy z weneckich mostów – Ponte di Rialti z licznymi kramikami umiejscowionymi w arkadach po obu stronach mostu. Możemy w nich zakupić różnego rodzaju pamiątki w tym szkło murano.

Turystyka

Wenecja oferuje bogatą ofertę turystyczną dla odwiedzających. Znajdziemy tutaj ok. 200 hoteli o różnym standardzie. Koszt noclegu wynosi od 30 Euro za osobę. Turyści mogą skorzystać z oferty kampingów znajdujących się w miejscowościach na lagunie, takich jak Cavallino lub Jesolo, które są bardzo dobrze skomunikowane z samą Wenecją.

Gondole to bardzo popularna atrakcja wśród turystów. Służą nie tylko do przemieszczania się po kanałach, ale również ich trasy są wyznaczone z myślą o przyjeżdżających, aby pokazać najbardziej urokliwe miejsca Canale Grande. Niestety przejażdżka gondolą jest kosztowną atrakcją. Z jednego brzegu na drugi możemy przedostać się za ponad 4 Euro. Klasyczna przejażdżka jest droższa i może wynieść nawet 70-100 Euro za około 25 minut.

Nie da się zaprzeczyć, że podróż do Wenecji jest kosztownym przedsięwzięciem, ale wartym swojej ceny. Jeżeli czujesz, że koniecznie musisz odwiedzić to miejsce, a jednak brakuje Ci funduszy na sfinalizowanie długoterminowego pobytu, to warto zapoznać się z wakacyjną ofertą kredytów gotówkowych. Warto zastanowić się kiedy kredyt, a kiedy pożyczka będą bardzie atrakcyjne w swojej formie. Wiele banków specjalnie na wakacje przygotowuje dla swoich klientów oferty promocyjne z obniżonym oprocentowaniem bądź z odroczeniem płatności pierwszej raty. Dzięki nim możesz pojechać na wakacje nie martwiąc się o spłatę kredytu. Pierwszą płatność dokonasz po powrocie. A może uda się pożyczyć pewną sumę od najbliższej rodziny? Bez względu, co wybierzesz, Wenecja czeka na Ciebie z otwartymi ramionami. Niezaprzeczalnie jest to jedno z takich miejsc, jak Rzym czy Paryż, które koniecznie trzeba choć raz odwiedzić w swoim życiu.

Ostatnia rada, jaką się z Wami podzielimy to tzw. coperto. Zamawiając kawę albo posiłki w kawiarniach i restauracjach sprawdzajcie ile wyniesie wcześniej wspomniane coperto. Jest to nic innego, jak koszt nakrycia doliczany do rachunku za zajęcie miejsca przy stole. Stąd tak popularne jest, wśród Włochów, zamawianie kawy na wynos.

Leave a Comment

You may also like