Kraj

Ujazd i jego skarby: zamek Krzyżtopór

Historyczne wycieczki po województwie świętokrzyskim mogą się dla wielu z nas okazać rewelacyjną przygodą, która na długo zapisze się w naszej pamięci. Gdzie warto się wybrać, by zdobyć wiele ciekawych wiadomości, a przy okazji spędzić w przyjemny sposób wolny czas?

Jedną z najciekawszych miejscowości, z jakimi można się spotkać w regionie świętokrzyskim, jest Ujazd – niewielka miejscowość, cisząca się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Skąd wzięła się jej popularność? Wyjaśnienie jest proste – to właśnie tu czekają na turystów ruiny jednego z najpiękniejszych, najciekawszych i najbardziej tajemniczych zarazem zamków magnackich, jakie kiedykolwiek powstały na ziemiach polskich. To słynny zamek Krzyżtopór, będący jedyną w swoim rodzaju pamiątką po rodzie Ossolińskich. Na czym polega wyjątkowość tej budowli?

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe zachwyca swymi rozmiarami, formą oraz legendami, które wiążą się z jego pięknym wystrojem oraz z tragicznymi losami jego właścicieli. Ta potężna budowla powstała z woli Krzysztofa Ossolińskiego, który znany być z dość specyficznych zainteresowań. Ciągnęło go do magii i kabały, nic więc dziwnego, że wzniesiony przez niego zamek o nietypowym układzie pobudza do dziś wyobraźnię zwiedzających oraz miłośników historii. Widoczne są tu odniesienia m.in. do pór roku, np. cztery wieże mają symbolizować cztery pory roku, z kolei ilość pokoi zgadza się z ilością tygodni w ciągu roku. Dodatkowo na zamku było 365 okien, czyli tyle, ile dni w roku. Czy był to przypadek, czy zamierzone działanie? Czy na takie rozwiązania wpływała kabała? Na to pytanie do dziś trudno jest odpowiedzieć, dzięki czemu miłośnicy zagadek jeszcze chętniej puszczają tu wodze fantazji. Co wiemy na sto procent na temat zamku Krzyżtopór? Wiadomo, że była to jedna z największych rezydencji magnackich, jakie powstały w tym czasie w Europie, wiadomo też, że budowa zamku wiązała się ze sporymi nakładami finansowymi. Pewne jest też to, że ani zamek, ani jego właściciele nie mieli zbyt wielkiego szczęścia, a w dziejach obiektu nie brak tragicznych wydarzeń. Budowę zamku rozpoczęto w 1620 roku, a już 30 lat później zamek zostaje pozbawiony należytej opieki. Dlaczego? Bo jego fundator, Krzysztof Ossoliński, dość wcześnie umiera, a jego syn, Krzysztof Baldwin, po 4 latach władania zamkiem traci życie w bitwie pod Zborowem (1649 rok). Od tej pory zamek przechodzi z rąk do rąk, jest przy okazji niszczony w trakcie kolejnych wojen. Sporo strat przynosi okres szwedzkiego potopu, trudnym okresem są też czasy konfederacji barskiej.

Dziś ruiny zamku Krzyżtopór są jedną z najważniejszych atrakcji na terenie województwa świętokrzyskiego, której z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Zamek ten kusi i nietypową formą, i majestatyczną sylwetką, a spacer po jego murach dla każdego z nas może się okazać rewelacyjną przygodą.

Leave a Comment

You may also like