Ciekawostki

Sposób na stylowe wnętrze: żaluzje drewniane

Odpowiednio zaaranżowane okno może zmienić wygląd całego pomieszczenia. Doświadczeni projektanci wnętrz są tego świadomi, dlatego też w wielu przypadkach ich pierwszym wyborem będą żaluzje drewniane. Mogłoby się wydawać, że w czasach szeroko dostępnych wertikali czy żaluzji materiałowych z obudową plastikową taki wybór będzie nieoczywisty, ale drewno jest obecnie bardzo modne w aranżacjach i nic nie wskazuje na to, by miało wyjść z trendów. Z tego właśnie powodu w dzisiejszym artykule doradzamy jak wybrać żaluzje drewniane do swojego domu lub mieszkania.

Żaluzje drewniane w praktyce: mix rodzajów

Rynek jest bogaty w różnego rodzaju modele żaluzji drewnianych. Najbardziej klasycznym wyborem będą żaluzje z litego drewna – np. z lipy, sosny czy też dębu. Dużą popularnością cieszą się też mieszanki różnych rodzajów drewna oraz jego atrapa – tzw. aux wood.

Żaluzje w stylu aux wood są produkowane ze specjalnego materiału PCV, który do złudzenia może przypominać drewno naturalne. Ciekawą i bardzo romantyczną opcją są również okiennice wewnętrzne. Żaluzje bambusowe są lżejsze niż te wykonane w 100% z drewna litego i sprawdzają się idealnie przy stylistyce typowej dla etno oraz boho.

Różnorodna kolorystyka żaluzji drewnianych – nie tylko brązy

Z uwagi na to, że żaluzje drewniane (jak np. te z oferty firmy Winrol – www.winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane) mogą być tworzone z różnych gatunków drewna, ich kolorystyka również będzie mocno zróżnicowana. Na rynku można obecnie spotkać wiele brązów, które są bardzo modne, ale sklepy oferują też jaśniejsze odcienie jak np. jasna żółć czy lekko złamana biel.

Ze względu na łatwość dopasowywania innych barw, dużym zainteresowaniem cieszą się też żaluzje w odcieniach szarości, grafitu, a nawet czerni. Wszystkie te barwy mogą wyglądać bardzo interesująco nawet przy mocno nowoczesnych meblach i stylu minimalistycznym. Drewniane żaluzje mają to do siebie, że potrafią tak wpłynąć na wnętrze, że wydaje się ono bardziej przytulne i domowe. Taki efekt można uzyskać nawet w przypadku salonu urządzonego surowo np. w estetyce bliskiej modernizmowi.

Żaluzje drewniane do kuchni: czy to dobry pomysł?

Kuchnia to miejsce, w którym najczęściej domownicy spotykają się, aby zjeść wspólnie posiłek lub go razem przygotowywać. I choćby z tego właśnie powodu dobrym pomysłem będzie doposażenie wnętrza tego pomieszczenia w elementy, które podkreślą jego domowy, przytulny charakter.

Żaluzje w kolorze ciemniejszego drewna będą idealne w przypadku kuchni w stylu retro lub vintage. Twoja kuchnia się w to nie wpisuje? Aby zachować aranżacja całego pomieszczenia była spójna i wyglądała na mocno przemyślaną, warto postawić na kolor nawiązujący odcieniem do mebli, blatu czy stołu, o ile on zajmuje dość sporo miejsca.

Wybieramy żaluzje drewniane do salonu: na co zwrócić uwagę?

Modne obecnie żaluzje drewniane doskonale uzupełnią też aranżację salonu. Jeżeli cenisz sobie estetykę skandynawską, jasne drewno będzie najlepsze. Postaw na taki odcień również wtedy, gdy Twój salon ma mocno ograniczony metraż, ponieważ ciemniejsze żaluzje w oknach mogłyby optycznie spotęgować wrażenie ograniczonej przestrzeni.

Żaluzje z drewna prezentują się w salonie bardzo elegancko i nowocześnie, a przy tym nie wymagają już obecności zasłon. Warto będzie też usunąć ciężkie, zaciemniające zasłony z weluru czy innego grubego materiału, które… tylko niepotrzebnie zbierają kurz, ponieważ żaluzja drewniana posiada opcję regulowania ilości światła słonecznego, które wpada do pomieszczenia.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Leave a Comment

You may also like