Kraj

Przemyśl: co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest miastem wyjątkowym, które urzeka zarówno piękną okolicą, jak i licznymi zabytkami. Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Przemyśl, będą bez wątpienia wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika architektury i historii. Co warto zobaczyć w tej części kraju?

Przemyśl to miasto kuszące wyjątkowym klimatem. Pełne zabytków, wielokulturowe miasto, nie bez przyczyny bywa określane mianem „małego Lwowa”. Tu z perełkami dawnej architektury można się spotkać niemal na każdym kroku, a wspaniałe pamiątki pozwalają nam w przyjemny sposób odkrywać dzieje tego grodu. Czym może nas oczarować Przemyśl?
Do najcenniejszych perełek architektury, jakimi może się pochwalić to miasto, zalicza się okazały zamek królewski, wybudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego na Wzgórzu Zamkowym. W trakcie zwiedzania tego zamku można zobaczyć m. in. relikty rotundy i palatium z XI wieku, z kolei z tarasów widokowych można podziwiać wspaniałą panoramę miasta i jego najbliższej okolicy. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się archikatedra rzymskokatolicka, wybudowana w stylu gotyckim na przełomie XV i XVI wieku. Jej potężna sylwetka zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie miasta, a wizyta w jej wnętrzu będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika sztuki. Warto też odwiedzić pobliską archikatedrę grekokatolicką. Mieści się ona w dawnym kościele jezuitów w XVII wieku, którego wnętrze zostało dopasowane do potrzeb tego obrządku. Zabytkowy, XVII-wieczny ikonostas, ciekawe płyty pamiątkowe – oto atrakcje, na które warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej świątyni. Przemyśl może się też pochwalić tak cenna perełką architektury sakralnej, jaką jest kościół franciszkanów. Powstał on w XVIII wieku w miejscu gotyckiej świątyni, a w jego bryle pięknie łączą się ze sobą style: barokowy i klasycystyczny. Kościół i klasztor karmelitanek, zespół klasztorny karmelitów – oto kolejne miejsca, które warto odwiedzić. Przemyśl może się też pochwalić tak ciekawym miejscem, jakim jest Kopiec Tatarski. To wspaniały punkt widokowy oraz punkt, który w dziejach miasta odegrał bardzo ważną rolę. Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Archidiecezjalne oraz unikalna ekspozycja Muzeum Dzwonów i Fajek czekająca w murach Wieży Zegarowej – oto kolejne atrakcje, dzięki którym pobyt w Przemyślu stanie się dla każdego z nas wspaniałą przygodą.

Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie Przemyśla, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po najbliższej okolicy tego miasta. W jego rejonie czekają przecież wspaniałe atrakcje: cerkwie, żydowskie nekropolie oraz zakątki, które urzekają swym przyrodniczym bogactwem. Kuszą też pozostałości fortów Twierdzy Przemyśl oraz bunkry z czasów II wojny światowej, dzięki którym okolice miasta staja się obszarem coraz bardziej kuszącym dla miłośników wojennych tajemnic.

Leave a Comment

You may also like