Zdrowie i uroda

Przejdź na dobrą stronę mocy, czyli trochę o rozpoczęciu zdrowego trybu życia

Wielu słysząc o zdrowym trybie życia może pomyśleć o pilnej, ostrej diecie, zamęczaniu się ćwiczeniami i samych ograniczeniach, jednak nie jest to takie straszne na jakie wygląda. Nie trzeba od razu diametralnie zmieniać całego swojego życia, a można powoli dodawać, czy modyfikować niektóre aktywności. W końcu zdrowy tryb ma być dla nas zmianą na lepsze, dla organizmu, ale i także samopoczucia.

Początki bywają trudne, więc… Od czego zacząć? Najlepiej wprowadzić do naszej rutyny trochę aktywności, sportu. Nie musi to być od razu ciężki, godzinny, czy dłuższy trening, po którym możemy poczuć jedynie zmęczenie i frustrację, gdyż wszystko boli. Często tracimy wtedy motywację i rezygnujemy, dlatego najlepiej zacząć od lżejszych aktywności, może to być spacer, krótki bieg albo na przykład joga. Nie przeceniajmy swoich możliwości, jeśli czujemy się słabo lepiej zrobić sobie przerwę. Odpoczynek jest równie ważny, w tym właśnie sen, który ma przynieść nam odprężenie. Dla każdego optymalna ilość snu jest różna, dla niektórych może być to statystyczne 7-8 godzin, a dla innych 9-10 godzin będzie idealne. Sami powinniśmy określić, ile potrzebujemy, bazując na naszym samopoczuciu i pamiętając, że często nie tylko krótki, ale i za długi odpoczynek może źle na nas wpłynąć.
Kolejnym ważnym punktem przy zdrowym stylu życia jest ilość wody wypijanej w ciągu dnia, może ona zależeć od wielu czynników, tj. wiek, płeć, aktywność fizyczna, czy choroby. Jednak wielu dietetyków uznaje, że ok. 2, 5 litra wody to ilość, którą powinniśmy dziennie wypijać. Gdy brakuje nam wody możemy odczuć bóle głowy, rozdrażnienie, zmęczenie. Jest ona ważna nie tylko do funkcjonowania organizmu, ale i naszego dobrego samopoczucia. Często się zdarza, że po prostu zapominamy pić, na pomoc przychodzą nam wtedy aplikacje mobilne, które przypominają o tym. Dla niektórych z nas mogą być naprawdę przydatne.
Jeśli chodzi o jedzenie, dobrze jest dodać do naszego menu warzywa i owoce, jeśli jeszcze ich tam nie mamy. Nie każdemu jednak może odpowiadać ich smak, więc co wtedy zrobić? Najlepiej nieco zmodyfikować, warzywa przyrządzić na patelni z dobrym sosem albo w formie fast foodów, czy z owoców zrobić krem albo shake’a. Opcji na szczęście mamy naprawdę wiele, jest to też dobra okazja do eksperymentów, zdrowe produkty też mogą nam zasmakować. Jednak czy musimy całkowicie rezygnować ze słodyczy, czy innych powszechnie uznawanych za niezdrowe produktów? Tutaj chyba dobra będzie zasada co za dużo to niezdrowo, a w odpowiednich ilościach, co jakiś czas, nie powinny nam zaszkodzić.
Taki tryb życia może przynieść nam wiele zalet, mniejsze ryzyko zachorowania na różne choroby, wzmocnienie ciała i odporności, a nawet poprawa wyglądu, czy przede wszystkim samopoczucia. Poczujmy się zdrowo, to nie takie trudne.

Leave a Comment

You may also like