Zagranica

Portugalia dla ciekawych: Tomar

Portugalia kusi ciekawą historią oraz miastami, na terenie których z cennymi zabytkami można się spotkać niemal na każdym kroku. Wśród tych miast, do których turyści zaglądają bardzo chętnie, pojawia się Tomar. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Z jakich względów znane biura podróży tak chętnie organizują wycieczki na teren tego miasta?

Powodów, dla których warto zwiedzić Tomar, jest sporo. To jedno z ciekawszych miast w Portugalii, które może się pochwalić piękna okolicą, ciekawymi zabytkami oraz historią, którą z pewnością warto lepiej poznać. Bliskość Fatimy jest wielkim walorem, choć cennych skarbów architektury nie brak i na terenie tego miasta. Tomar jest znane z Klasztoru Zakonu Rycerzy Chrystusa –jednego z cenniejszych obiektów na liście UNESCO, jakimi może się pochwalić Portugalia. Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona był jednym z najważniejszych katolickich zakonów rycerskich, jakie powstały na terenie Europy w okresie średniowiecza, odegrał też ważną rolę w dziejach ówczesnego świata. Ogromne bogactwo tego klasztoru sprawiło, iż zaczęło wokół niego krążyć wiele legend i tajemniczych historii. Do dziś pobudzają one wyobraźnię i zachęcają do zwiedzania tych obiektów, które mają związek z Templariuszami.

Klasztor, który stał się turystyczną wizytówką Tomar, bez wątpienia zasłużył sobie na zainteresowanie. Klasztor Chrystusa, który składa się z Zamku Templariuszy oraz Klasztoru, jest obiektem mogącym się pochwalić ciekawą i długą historią. Jego budowę rozpoczęto w XII wieku, kiedy to w Tomar powstała potężna cytadela wraz z otaczającymi ją murami obronnymi. Wkrótce obok tego obiektu powstała pierwsza świątynia, która do dziś wzbudza zachwyt wszystkich miłośników sztuki romańskiej. Kościół oraz klasztor były konsekwentnie powiększane w kolejnych wiekach, dzięki czemu dziś w miejscu tym można zobaczyć m. in. piękne krużganki i nawy boczne, będące cennymi pamiątkami z XV i XVI stulecia. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Wielki Krużganek, uznawany za jeden z najciekawszych przykładów sztuki renesansowej w całej Portugalii.

Zwiedzanie Tomar warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć jeszcze czas na wizytę w XVI-wiecznym kościele św. Jana Chrzciciela, w którego wnętrzu zachowały się cenne malowidła z XVI stulecia. Cennym skarbem architektury jest też miejscowa synagoga – jedna z najpiękniejszych w całej Portugalii. Wzniesiona w połowie XV wieku, urzeka swym średniowiecznym charakterem oraz pięknym wnętrzem. Synagoga służy obecnie jako muzeum, a wizyta w jej murach może się dla każdego z nas okazać wspaniałym doświadczeniem.

Wizyta w Tomar może się stać jeszcze ciekawsza w chwili, gdy na trasie wycieczki po tym mieście pojawi się Muzeum Zapałek. Urządzone w dawnym klasztorze, może się pochwalić wyjątkową kolekcją pudełek po zapałkach. To największy zbiór tego typu w całej Europie, warto mu zatem poświęcić nieco więcej uwagi.

Leave a Comment

You may also like