Kraj

Pińczowskie zabytki: co warto zobaczyć?

Wizyta w Pińczowie dla wielu z nas może się okazać wspaniałą lekcją historii. Kto chce poczuć magię tego miasta, ten powinien zaplanować trasę wycieczki po jego terenie w taki sposób, by odwiedzić jego najcenniejsze zabytki. Co koniecznie trzeba zobaczyć? Z jakich obiektów Pińczów może być wyjątkowo dumny?

Jedną z tych perełek architektury, których w trakcie zwiedzania Pińczowa nie można pominąć, jest zespół klasztorny Paulinów, obecnie służący jako kościół parafialny. Swą obecną formę zawdzięcza on przebudowie z XVII wieku, warto jednak pamiętać, iż w obecnych zabudowaniach kryją się pozostałości budowli gotyckich. Inną ciekawostką związaną z tym obiektem jest fakt, iż przez pewien czas służył on jako zbór kalwiński, w którym w 1560 roku pochowany został Jan Łaski. Inną perełką architektury sakralnej której warto poświecić swój czas, jest kaplica św. Anny z 1600 roku. Ufundowana przez Zygmunta Myszkowskiego, była jednym z pierwszych obiektów tego typu, a że wzniesiono ją na malowniczym wzgórzu, urzeka ona nie tylko swą formą, ale i pięknymi widokami, jakie można podziwiać. Dla miłośników sztuki sakralnej ciekawym obiektem będzie też zespół klasztorny reformatów, w którego wnętrzu znajduje się otoczony silnym kultem obraz Matki Bożej Mirowskiej.

Gdzie jeszcze warto się wybrać w Pińczowie? Na spacer śladami innowierców, którzy tak wiele wnieśli w rozwój tego miasta. O arianach, goszczących tu w XVI wieku, przypomina renesansowy dom, zwany Domem lub Drukarnią Ariańską. Dziś służy on jako archiwum, warto jednak pospacerować w jego rejonie. Ciekawa elewacja, charakterystyczne obramienia okien – wszystko to sprawia, iż budynek ten robi wielkie wrażenie na zwiedzających. Cenną perełką renesansowej architektury jest też pińczowska synagoga, nie bez powodu nazywana starą. To jedna z najcenniejszych pamiątek po społeczności żydowskiej w tej części województwa świętokrzyskiego, mogąca się pochwalić i ciekawą historią, i pięknym wnętrzem.

Zwiedzanie Pińczowa warto też zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na spacer po zespole parkowo-pałacowym Wielopolskim. Sama rezydencja jest wprawdzie dostępna tylko z zewnątrz, mimo to może zrobić ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. Pięknie prezentują się też pińczowskie cmentarze, w gronie których wyróżnia się stara część cmentarza parafialnego, funkcjonująca obecnie jako lapidarium. Można tu ujrzeć ciekawą kolekcję zabytkowych nagrobków z XIX wieku, wśród których nie brak cennych dzieł sztuki kamieniarskiej. Dla miłośników historii ciekawym punktem w programie wycieczki po Pińczowie będzie też cmentarz wojenny, na którym pochowano żołnierzy wszystkich trzech armii, biorących udział w I wojnie światowej. Wszystkie te atrakcje mogą zrobić wielkie wrażenie na zwiedzających, a kto poświeci im swój czas, ten z pewnością żałować nie będzie.

Leave a Comment

You may also like