Urlop

Mazurskie atrakcje: Giżycko

Dla wielu turystów Mazury to przede wszystkim jeziora, plaże oraz sporty wodne. Wędrując po tej krainie warto jednak zwrócić uwagę i na piękno tutejszych miast. Jednym z tych, którego atrakcje turystyczne stały się znane w całym kraju, jest Giżycko. Tu turystyka od lat ma się doskonale, czego efektem są łatwo dostępne noclegi oraz liczne imprezy urządzane z myślą o turystach. Wielu wspaniałych wrażeń mogą też dostarczyć wycieczki po okolicach tego miasta. Wystarczy spędzić kilka godzin w tym rejonie by na własne oczy przekonać się, jak ciekawe jest Giżycko i jego najbliższe okolice. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na gości?

Samo Giżycko przyciąga malowniczym położeniem między jeziorami Kisajno oraz Niegocin. To dzięki nim turystyka rozwija się tu tak dobrze, to dzięki nim jako kurort mazurski Giżycko sławę zaczęło zdobywać już w okresie międzywojennym. O długiej historii tego miasta przypominają jego zabytki. Jednym z tych najważniejszych są pozostałości dawnego zamku krzyżackiego, choć za jedną z największych osobliwości Giżycka uchodzi inny obiekt. Jest nim most obrotowy, który powstał pod koniec XIX wieku i jest jednym z najciekawszych obiektów tego typu nie tylko na Mazurach, ale w całej Polsce. Z pewnością warto go zobaczyć w czasie wakacyjnego pobytu w Giżycku. Inną ciekawostką w tej części Mazur jest giżycka wieża ciśnień. Warto też zwrócić uwagę na pochodzący z XIX wieku zabytek sakralny, jakim jest miejscowy kościół ewangelicki.

Wycieczki do Giżycka przybywają jednak głównie z powodu innego zabytku – doskonale znanego także poza granicami Polski. Jest nim Twierdza Boyen, która najpierw miała służyć Prusom, a następnie – Niemcom. Ważną rolę odegrała ona w trakcie I i II wojny światowej. Dziś jest to jedna z najważniejszych atrakcji na Mazurach, której w trakcie wycieczki po Krainie Wielkich Jezior pominąć nie można.

Giżycko kusi turystów również wspaniałą, pełną skarbów i ciekawych obiektów okolicą. Na uwagę zasługuje miejscowość o nazwie Krulanki, w której można ujrzeć cenne zabytki sztuki sakralnej. Czeka tu zarówno cerkiew prawosławna, jak i cerkiew grekokatolicka. Z tymi obiektami sąsiaduje kościół katolicki. Piękny dwór można z kolei ujrzeć w pobliskiej wsi o nazwie Brożówka, a ciekawą świątynię z XVI wieku – we wsi Doba. Wędrując po okolicach Giżycka warto również zajrzeć do indiańskiej wioski w Spytkowie oraz do wsi Grądy Kruklaneckie. W tej ostatniej miejscowości wyjątkową atrakcją są pozostałości jednego z największych mostów kolejowych na Mazurach. Powstał on w początkach XX wieku i był jedną z najpotężniejszych budowli tego typu w całej okolicy. Zniszczony został przez mieszkańców wsi, którzy w ten sposób chcieli w 1945 roku spowolnić marsz nadciągającej ze wschodu Armii Czerwonej.

Leave a Comment

You may also like