Ciekawostki

Jak zadbać o zdrowy sen?

Nie ulega wątpliwości, że zdrowy sen to podstawa do tego, by zdrowie towarzyszyło człowiekowi przez długie lata. Nawet chcąc regularnie analizować sennik, trzeba zadbać o pewne elementy związane ze snem, gdyż bez tego trudno będzie o zapamiętanie snów. Nie bez znaczenia są też przepisy kulinarne, gdyż dieta bezpośrednio wpływa na spokojny wypoczynek w nocy. Ogromne znaczenie mają też podróżne, gdyż do zachowania prawidłowego snu, ważny jest rytm dobowy.

Zdrowie – sennik, a podróże i przepisy kulinarne

Na zdrowie człowieka w ogromnym stopniu wpływa to, czy trzyma się optymalnego rytmu dobowego. Istotne jest, by kłaść się w odpowiedniej godzinie, czyli około 22. Spać można wtedy nawet krócej, a człowiek będzie budził się o wiele bardziej wypoczęty, niż gdyby położył się dwie, trzy godziny później i spał analogicznie dłużej. Dlatego też, chociaż podróże są bardzo wartościowe, warto podczas nich zadbać o zachowanie biorytmu.

Nie bez znaczenia jest też dieta. Odpowiednie przepisy kulinarne pozwolą na kładzenie się spać z pustym żołądkiem, a to pozwoli na efektywne i optymalne przechodzenie poprzez kolejne fazy snu. Lekka dieta w godzinach popołudniowych to bardzo ważna kwestia, jeśli chce się dobrze wyspać. Najlepiej już od godziny 18 nie jeść niczego ciężkostrawnego, by około 22 zakończyły się wszystkie procesy trawienia. Wtedy sen będzie o wiele głębszy, a dzięki temu uda się zapamiętać wszystkie sny.

Sennik, a głębokość snu

Jeśli studiuje się sennik lub z innego powodu chce zapamiętywać sny, trzeba prawidłowo przechodzić przez wszystkie fazy snu. Wynika to z faktu, że tylko podczas jednej fazy pojawia się proces zwany snami. Jeśli cały sen jest zaburzony, człowiek nie będzie pamiętał żadnych snów, lub będzie pamiętał je słabo. Najlepszym sposobem, by zapamiętywać sny, jest to, by kłaść się zawsze o tej samej godzinie i również o tej samej godzinie wstawać. Nie można też zapominać o tym, by spać minimum 7-8 godzin.

Leave a Comment

You may also like