Kraj

Jak sprawnie przemieszczać się po kraju z PKP?

Paliwa drożeją w tempie zastraszającym, a w związku z tym coraz droższe staje się też przemieszczanie po kraju, a także i po za nim własnym samochodem. Alternatywnym środkiem transportu na trasach dłuższych lub krótszych mogą być Polskie Koleje Państwowe, które ostatnimi laty nie tylko podniosły jakość taboru osobowego, ale również i związanych z tym usług. Dokąd można dojechać bez problemu pociągiem PKP?

Połączenia kolejowe krajowe i zagraniczne

Z usług Polskich Kolei Państwowych można skorzystać zarówno dla przemieszczania się po kraju, pomiędzy Polską a krajami sąsiadującymi, jak i na dalszych trasach zagranicznych. W wielu przypadkach wybór kolei będzie znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem od wykorzystania własnego środka transportu. Nie chodzi tylko o drogie paliwa, ale również o znaczne zatłoczenie dróg, a sprawnie przejrzany rozkład jazdy PKP pozwoli na dobranie optymalnego dojazdu w wybrane miejsce nawet w wypadku braku bezpośrednich połączeń.

Kolejami można dojeżdżać na co dzień do pracy albo do szkoły lub na uczelnię, co ma taką przewagę nad podróżowaniem autem, że nie trzeba zamartwiać się o poświęcanie uwagi drodze, a można ją skupić np. na powtórzeniu materiału albo na interakcji z innymi podróżnymi. Odchodzi również problem z parkowaniem samochodu, który w większości dużych miast jest płatny, a czasami samo znalezienie miejsca parkingowego nastręcza mnóstwo kłopotów. W porównaniu do podróży samochodem, a szczególnie do największych polskich miast w godzinach szczytu, pociągiem dojeżdża się do celu z reguły znacznie szybciej i zawsze taniej.

Wyjazdy turystyczne z PKP

Wyjazdy na wakacje albo wypady weekendowe również mogą odbywać się za pośrednictwem PKP. Przewozy kolejowe po Polsce sięgają najdalszych zakątków kraju i praktycznie niewiele jest miejsc, dokąd koleją bezpośrednio dojechać się nie da. Do znalezienia wygodnego i dobrze rozplanowanego połączenia posłuży zresztą narzędzie internetowe wyszukiwarka połączeń PKP, dzięki której bardzo łatwo ustalić nie tylko optymalną trasę przejazdu, ale również wybrać połączenie najkorzystniejsze pod innymi dodatkowymi względami. Przykładowo wiele osób podróżuje na wakacje z dziećmi i w wyszukiwarce połączeń PKP mogą znaleźć przejazdy z ułatwieniami dla dzieci. Oprócz tego można dowiedzieć się o możliwościach dotyczących połączenia bezpośredniego z daną lokalizacją albo dobrać optymalnie trasę z jak najmniejszą liczbą przesiadek. Ponadto można wyszukać połączenie z ułatwieniami dla niepełnosprawnych, czy znaleźć pociąg umożliwiający przewóz rowerów. Ostatnie lata to prawdziwy boom na ścieżki i trasy rowerowe, a wielu rowerzystów woli wykorzystywać do jazdy własny sprzęt nawet wówczas, gdy istnieje możliwość  jego wypożyczenia.

Wyszukiwarka połączeń kolejowych (https://polregio.pl/pl/rozklad-jazdy-i-mapa-polaczen/rozklad-jazdy/ ) to również możliwość zakupu biletu przez internet, a także zebranie informacji odnoszących się do ewentualnych przesiadek. Każdy przewóz może mieć inne warunki podróży, chociaż w większości znajdują się ułatwienia dla niepełnosprawnych, czy osób z dziećmi, a w niektórych funkcjonują również wagony restauracyjne.

Leave a Comment

You may also like