Sport

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego?

Aktywny tryb życia wzmacnia kości i rozwija odporność organizmu na obrażenia. Na przykład po 40 roku życia wiele osób skarży się na zapalenie kręgosłupa i stawów.
Zapobieganie chorobom układu mięśniowo-szkieletowego należy wykonywać tak wcześnie, jak to możliwe, i niezwłocznie wezwać pomoc medyczną przy pierwszych objawach zaburzeń stawów i uszkodzenia mięśni.

Zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego: jakie zajęcia są zalecane

Chodzenie i bieganie

Chodzenie, jogging i ćwiczenia na świeżym powietrzu nie tylko wzmacniają układ mięśniowo-szkieletowy, lecz także zwiększają zawartość tlenu we krwi, wzmacniają serce, zwiększają napięcie ciała, łagodzą stres.
Lekarze zalecają codzienne przechodzenie około 10 kilometrów, co może zająć dwie godziny. Jednak przy siedzącym trybie życia bardzo przydatne są nawet 30 minut marszu.
Należy brać udział w aktywności fizycznej stopniowo, biorąc pod uwagę twoje przygotowanie. Oczywiście zdarzają się urazy sportowe, które prowadzą do bólu pleców, a także urazy ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów.

Rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające pomagają znormalizować i zoptymalizować napięcie prawie wszystkich grup mięśni, a także wzmocnić plecy i poprawić postawę.
Ponadto rozciąganie poprawia stan psychiczny człowieka, łagodzi zmęczenie fizyczne i psychiczne.

Joga

Podczas jogi kręgosłup jest rozciągany, stres i zmęczenie są uwalniane ze wszystkich działów. Ułatwia to obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego.
Istnieje wiele sposobów i odmian aktywności fizycznej, więc możesz wybrać dokładnie to, co ci pasuje.

Co dzieje się z ciałem przy braku ćwiczeń?

Pod wpływem ćwiczeń występują znaczące zmiany w mięśniach. Jeśli mięśnie są w spoczynku przez długi czas – zaczynają słabnąć, zmniejszać objętość i stają się wiotkie.
Regularne ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie, nie tylko lepiej się rozciągają, lecz także stają się jędrniejsze. Ich wzrost wynika z pogrubienia włókien mięśniowych.

Każda osoba musi dokładnie wybrać czynności fizyczne, które może wykonać, biorąc pod uwagę ogólną zdolność funkcjonalną organizmu i cechy związane z prawdopodobną chorobą.
Na przykład, gdy klatka piersiowa jest zdeformowana, konieczne jest ostrożne wykonywanie ćwiczeń, które powodują obciążenie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.
W przypadku deformacji nóg – należy wykonywać umiarkowane ćwiczenia z podnoszeniem ciężarów, aby ograniczyć długie chodzenie lub bieganie.

Regularne ćwiczenia w połączeniu ze zrównoważoną dietą i zdrowym stylem życia to główny sekret, który najlepiej utrzymuje zdrowe części układu mięśniowo-szkieletowego.

Leave a Comment

You may also like